Rozpočet na VaVaI a jeho výhled s ohledem na končící vládu, nový zákon o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí, podpora aplikovaného výzkumu do budoucna, hodnocení aplikovaného výzkumu - současnost a budoucnost, transfer a jeho podpora - to byla hlavní témata panelové diskuse se zástupci poskytovatelů veřejné podpory na aplikovaný výzkum pořádané Asociací výzkumných organizací (AVO) dne 23. dubna 2025 v Praze v budově CIIRC ČVUT.
Diskuse se účastnila Ing. Ilona Müllerová, DrSc., místopředsedkyně AV ČR, Doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA, místopředseda poslanecké sněmovny PČR, náměstek ministra zemědělství Ing. Miroslav Skřivánek, Ph.D., vrchní ředitel ministerstva průmyslu a obchodu Ing. Petr Očko, PhD., předseda TAČR prof. Ing. Petr Konvalinka, CSc., a Ing. Libor Kraus, prezident AVO. Diskusi moderoval viceprezident AVO RNDr. Jan Nedělník, PhD.
Všichni účastníci ve svých vystoupeních zdůraznili význam aplikovaného výzkumu a vývoje pro budoucí růst inovací a konkurenceschopnosti české ekonomiky. V diskusi bylo v tomto kontextu poukazováno na potřebu zvratu v podpoře aplikovaného výzkumu. V posledních letech v oblasti podpory výzkumu a vývoje došlo k výrazné změně právě v neprospěch aplikovaného výzkumu. Rozpočet na VaVaI v předchozích letech byl navíc poznamenán výrazně inflačním vývojem a podpora v této oblasti dlouhodobě stagnuje. Valorizace výdajů na VaVaI ze státního rozpočtu byla nízká a směřovala především do institucionální podpory vysokých škol. Otázkou pro budoucí vývoj je také, zda nezakotvit v připravované nové právní úpravě určitý závazek státu na růst finančních prostředků na VaVaI.
Poskytovatelé veřejné podpory na aplikovaný výzkum hovořili také o programech v jejich gesci. Do popředí se musí dostat rovněž podpora testbedů. Proporce institucionální a účelové podpory by měla doznat také změn. Při nedostatku peněz a konstrukci rozpočtu se zaměřením více na institucionální financování dochází k výraznému nárůstu předkládaných projektů ucházejících se o účelovou podporu, což se projevuje i v jejich nižší úspěšnosti, přestože může jít o přínosné projekty.
Pokud jde o návrh nového zákona o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí, shodli se diskutující na řadě jeho nedostatků. Kriticky poukazovali na spíše rostoucí administrativní zátěž, chybějící potřebné řešení otázek institucionálního financování, poměrně rozsáhlé deklaratorní pasáže, zavádění nových pojmů (otevřená věda, orientovaný výzkum ad.) či spíše mediální podpora transferu znalostí. Navrhovaná právní úprava je více založena na ovlivňování této oblasti státem. Značným problémem se ukázala komunikace při přípravě zákona. Ze strany AVO i poskytovatelů veřejných prostředků bylo poukazováno na způsob vypořádání připomínek k zákonu; nepřijetí připomínek nebylo většinou vysvětleno.
V řadě vystoupení zazněl požadavek na hledání cest k vyššímu využití výsledků aplikovaného výzkumu v praxi. V tomto směru bylo poukazováno i na větší programovou podporu kolaborativního výzkumu. Od státu by se mělo celkově pak očekávat vytváření proinovativního prostředí pro VaVaI.
Účastníci diskuse hodnotili pozitivně úlohu Asociace výzkumných organizací v oblasti podpory aplikovaného výzkumu a vývoje a vyzdvihli otevřenou a korektní komunikaci s ní. Potřebu pokračovat v konstruktivních koncepčních debatách se zástupci veřejné správy, AV ČR i dalších zainteresovaných subjektů vyjádřil v závěru diskuse prezident AVO Ing. Kraus, který také ocenil shodu diskutujících na nutnosti vyšší podpory výzkumu, vývoje a inovací v soudobých ekonomických a společenských podmínkách.
Po ukončení panelové diskuse následovalo Valné shromáždění členů AVO, na kterém mimo jiné proběhly volby do orgánů AVO (předsednictvo a kontrolní komise) na období 2025 -2029. Prezidentem AVO byl opětovně zvolen Ing. Libor Kraus, FEng. viceprezidentem RNDr. Jan Nedělník, PhD.

Zdroj textu a fotografií: Asociace Výzkumných organizací, z. s.