Přesnější měření miniaturních zkušebních těles

Zkušební metodiky využívající miniaturních těles pro získání mechanických vlastností jsou trendem posledních let v mnoha oblastech techniky, např. v energetice pro hodnocení zbytkové životnosti provozovaných komponent nebo v 3D tisku kovových materiálů, kde je možno získat lokální vlastnosti u funkčně graduovaných materiálů.

Pro získání spolehlivých výsledků srovnatelných se standardním zkoušením je třeba používat přesných technologických postupů, a to od výroby až po samotné zkoušení. Jedním z důležitých článků tohoto řetězce je i měření počátečních rozměrů miniaturních zkušebních těles. Pro tento účel byla pořízena nová digitální lupa s optickou jednotkou se zvětšovacím poměrem 12:1 a kamerou s rozlišením 5 MPx.

Zařízení umožňuje regulaci intenzity osvětlení a kompatibilní software NIS-Element D umožňuje použití pokročilých měřících a filtrovacích funkcí obrazu. Přístroj zároveň disponuje rozšířenou hloubkou ostrosti, což je vhodné pro zaostření lomů po zkoušce, které jsou charakteristické značnou topologií.

Nová super-rychlá EBSD kamera

20.10.2025

Tento měsíc byla v laboratoři řádkovací elektronové mikroskopie instalována nová EBSD kamera od firmy AMETEK-EDAX a to konkrétně EDAX Velocity Ultra. ... více

Workshop AGMV-Bio: Lattice structures

16.10.2025

Jak přenést principy z biomimetiky do moderního strojírenství? Přijďte se inspirovat na workshop AGMV-Bio – Showcasing industrial solutions with lattice structures via additive manufacturing. ... více